Зелёная лампа

Verda lampo - Зелена лампа
одеський есперанто-гурток для дружнього спілкування

разделительная полоса

Альтернативна міжнародна мова Есперанто

rusa lingvo

   
:::: Головна :: Навчання ::: Відверто про есперанто ::: Віртуальний музей есперанто ::: Сторінки історії та спогади ::::
:::: Есперанто-події ::: Читальна зала ::: Практичне застосування есперанто ::: Персоналії ::::

71-SAT-конгрес в Одесі у 1998 році (з 19 по 31 липня)
Тема конгресу: «Ефективність застосування есперанто на практиці»а практике»

Згадаймо, як це було , як одесити наважилися дати заявку на проведення конгресу, який за традицією проводиться раз на рік у різних куточках планети. До цього його пропискою були Амстердам та Париж, Варшава та Ленінград, Стокгольм та Гельсінкі, Прага та Брюссель, інші найбільші міста світу.

встречи одесских и кишинёвских эсперантистовБезумовно, у одеситів був досвід організації, проведення та участі у різних есперанто-вечерах, таборах, конгресах. Протягом багатьох років, у радянський період, одесити разом із кишинівцями організовували щосезонні зустрічі KOR (kicinevaj-odesaj-renkontigoj). У квітні – в Одесі, у вересні – у Кишиневі. На них з'їжджалися до півтори сотні людей із усіх радянських республік.

Активну участь брали групи одеських есперантистів у добре організованих прибалтійських таборах BET (Baltaj Esperantaj Tendaroj), які щороку проводилися поперемінно у Литві, Естонії, Латвії. Одесити приїжджали зі спеціально приготовленими культурними програмами, які завжди починаються популярною вітальною піснею на слова С.Вайнблата. Великий успіх супроводжував одеситам в есперанто-таборах та зустрічах в Іваново та Самарканді, на озері Байкал, в Єревані, Херсоні, Миколаєві, Харкові та інших куточках Радянського Союзу. Скрізь одеських есперантистів впізнавали за дотепними сценаріями, життєрадісними піснями, веселими анекдотами.

В Прибалтике

У есперанто-клубі «Біла акація» велася інтенсивна міжнародна робота з інтересам. Систематично функціонували курси для початківців. На есперанто перекладалися вірші та пісні, велося міжнародне листування.

У 1987 році Семену Вайнблату вдалося взяти участь у Варшавському есперанто-конгресі UEA, присвяченому 100-річчю есперанто.

Потім… розпався Радянський Союз. Майже припинили свою діяльність республіканські есперанто-організації, одразу відокремилися прибалтійські країни. З'явилися кордони та візи.

Українське населення зубожило, на жаль! перетворившись на «мільйонерів». Інтерес до есперанто поступово згасав. Багато членів клубу не мали вільного часу, бо мали заробляти на життя. У клубі залишилися лише найстійкіші.
Під керівництвом Т.М. Поповою почали працювати безкоштовні есперанто-курси для інвалідів Київського району Одеси, з-поміж яких вийшла Людмила Ораєвська, майбутній член оргкомітету САТ-конгресу.

сувенирные куклы - подарок японских эсперантистовДо цього часу було організовано безвізовий обмін есперантистів Одеси та Йокогами та проведено Міжнародну Зустріч (IR-I), присвячену 200-річчю Одеси. Його організувала громадська організація «Есперанто-агентство «Контакт» (президент Попова Т.М.), створена 1992 року.
Найбільше запам'яталася в цій події, що запам'ятовується для міста, участь Хіросі Танігави. Ось коли інші учасники цієї зустрічі зовсім не крокодили!

У "Контакту" з'явилися спонсори: Ілля Трайберг, Фелікс Друг, Григорій Гехт, регулярно збиралися внески, з'явилася можливість кредитування окремих членів "Контакту".

Міжнародна зустріч (IR-I), пройшла успішно. Одеські есперантисти почали активно відвідувати SAT-конгреси: 1993 - Казанлик, 1994 - Стражниця, 1995 - Марібор.

Тоді й виникла думка: а чому б не провести SAT-конгрес в Одесі? Вперше її висловив Олександр Прокопенко, який вивчив есперанто під керівництвом Т.Попової за 9 годин у літаку "Москва-Токіо" дорогою до Йокогами.

В Йокагаме

У 1995 році під час 68-го SAT-конгресу в Маріборі (Словенія), об'єднавши свої зусилля з міськими есперанто-клубами «Біла акація» та «Зелень», контактани отримали добро від Виконавчого комітету SAT на проведення SAT-конгресу в Одесі у 1998 році. року.

Мер Одеси Едуард Гурвіц у відповідь на лист із Парижа написав:
Шановний пане Барковичу!
З вдячністю я приймаю Вашу пропозицію та обіцяю всіляку підтримку 71 SAT-конгресу у 1998 році.
Я радий, що виконавчий комітет SAT вибрав саме Одесу — морський, діловий, науковий та культурний центр України як місце для проведення конгресу.
Це відповідає духу міста та його багатонаціональному стилю життя. Використання есперанто у міжнародному спілкуванні сприятиме дружнім зв'язкам з народами всього світу. У Вашому рішенні ми також бачимо підтримку нашої молодої демократичної держави на шляху до визнання її світовою громадськістю.

  Одеською міською радою було створено оргкомітет 71-SAT-конгресу під головуванням віце-мера О. Прокопенка. До оргкомітету входили: Семен Вайнблат — віце-президент, Григорій Гехт — секретар, Валентина Огребчук, Євген Борисков, Том Хачатрян та ще 6 чиновників міськвиконкому (палець об палець не вдарили протягом усього періоду підготовки та проведення конгресу). Президентом обрали Тамару Попову.

Протягом 1996 та 1997 року, взявши участь у чергових SAT-конгресах у Ленінграді та Аугсбурзі (Німеччина), члени оргкомітету, до яких приєдналися (на їхнє прохання) Людмила Ораєвська та Лілія Соломко, готували 71-SAT-конгрес.

Частина членів оргкомітету ефективно працювала на початку підготовки, частина – наприкінці. Найбільше постійне навантаження випало на долю Тамари Попової, Григорія Гехта та Наталії Калінкіної.

Створенню інформаційного листа (informletero) та конгресної анкети (aligilo), їх розсилці та реєстрації, організації листування між мерією та виконавчим комітетом (РК) SAT, фінансовим проблемам та їх вирішенню було присвячено 1996 рік. Проектом емблеми конгресу, складанням Конгресної книги займалися Т. Хачтрян, Є. Борисков, С. Вайнблат. Цьому передувала напружена робота Л. Ораєвської щодо залучення до України, про яку деякі на той час навіть не підозрювали майбутніх членів конгресу. Вона цілеспрямовано публікувала у паризькому журналі «Sennaciulo» статті про Одесу, які надалі увійшли до Конгресної книги.

Велику допомогу в початковій стадії в організації конгресу надали досвідчені есперантисти Nora Caragea el Frankfrut (Німеччина), Max Holingez el Zinz (Австрія), Martin Bustin el Alikanto (Іспанія).

Щотижневі зустрічі членів Оргкомітету виявляли все більші та більші труднощі: візи, обмін валюти, кошти на проживання, харчування, аванс за екскурсії та оренду залу – було від чого відчайдушно.

Не забудьте, що 6 місяців від початку 1996 року в Одесі не було мера. Е. Гурвіц, підписавши люб'язний лист в SAT, не мав жодних прав. Голова оргкомітету А. Прокопенко був зайнятий передвиборчою боротьбою, і організацію конгресу було повністю покладено на плечі оргкомітету (ТКК).

…Конгрес невблаганно наближався. Майже останніми тижнями Валентиною Огребчук було організовано проживання членів конгресу у трьох різних (і за вартістю) місцях Аркадії (готель «Вікторія», турбаза «Космос», турбаза імені Молодцова-Бадаєва, будинок відпочинку «Салют»). Недосвідченість у фінансових розрахунках била по кишені ОКК, але певною мірою компенсувалася впевненим керівництвом бухгалтера.

Приміщення для засідання конгресу було орендовано в Академії при адміністрації президента; для концертів та розважальних програм – у будинку відпочинку «Салют». Міськвиконком не дав жодної копійки. Організаційні внески з'їла оренда та інші непередбачені витрати.

… Здавалося б, у місті всі розуміли важливість цього заходу. Суспільство інвалідів підготувало виставку-продаж своїх виробів. Каталог було переведено Л. Ораєвською на есперанто. Будинок відпочинку «Салют» надав свою сцену для концертів (теж – не безкоштовно). Турбюро з радістю відгукнулося проведення екскурсій. Оперний театр надіслав касирів із квитками на балет «Лускунчик». У місті працював безкоштовний транспорт.

Напередодні відкриття Конгресу було оголошено готовність № 1, і багато членів оргкомітету переселилися до готелів.

І ось настав день приїзду іногородніх учасників конгресу різними видами транспорту. Аеропорт, залізничний вокзал, гавань.

Г. Гехт та В. Огребчук працювали цілодобово. Передаючи з рук на руки чергову групу есперантистів, які він зустрів, Г. Гехт не вітався і навіть не посміхався (на ньому ще лежав обов'язок обміну валюти).
Валя була незмінно привітна, хоча непорозумінь з поселенням теж вистачало. Наташа Калінкіна приймала плату за харчування та проживання, Лілія Соломко – за екскурсії. Людмила Ораєвська готувалася до ведення концерту.

Доцентом ОПІ Тамарою Поповою було організовано групу з семи студентів, які проводжали гостей до місця їх проживання, чергували в їдальні, видавали конгресні мішечки тощо. з фотографом. 18 липня гості, які приїхали зранку, встигли відвідати міську екскурсію.

Традиційно напередодні відкриття конгресу проводиться Interkonatiga vespero (Вечір знайомства). Його блискуче здійснив Семен Вайнблат.

 Незважаючи на небувалу липневу спеку і четвертий поверх Академії при Адміністрації президента, гості, як писала газета «Sennaciulo», залишилися дуже задоволені. Вільно пересуваючись після представлення своїх країн просторою аудиторією, вони весело знайомилися з новими друзями.

Відкриття конгресу відбулося о 10 годині ранку 19 липня 1998 року в актовій залі Академії (вул. Генуезька, 22). За даними мандатної комісії у цьому пленарному засіданні взяло участь 240 есперантистів із 24 країн та 5 континентів. Було також близько сотні гостей.
На жаль, жодного представника мерії чи профспілок не було. С. Вайнблат оголосив письмове вітання заступника голови міськради А.Прокопенка (який його не тільки не писав, а й не читав). Т.Попова від імені ОКК відкрила конгрес, і розпочалося пленарне засідання із традиційними привітаннями учасників та коротким представленням їхніх країн. Керівництво правління прийняв секретар виконавчого комітету SAT Kresimir Barkovic.

kuvert kaj posxtmako sat 7119 липня на головпоштамті Одеси штемпелювали особливим штемпелем конверт, випущений до відкриття 71-го SAT-конгресу з ініціативи депутата міськради Фурмана Всеволода Наумовича. Єген Борисков і Том Хачатрян були авторами малюнка поштової марки.

  За усними та письмовими відгуками учасників Конгрес працював успішно.
Крім пленарної, відбулося чотири робочі наради, на яких обговорювався річний звіт SAT з різних напрямків роботи РК, а також майбутнє SAT.
Їх вели Arturo Prent з Британії, Nikolao Gudskov з Росії, Franciska Tubale з Австралії, Marten Bustin з Іспанії.

 Організаторами Конгресу було надано можливість робочих зустрічей членів різних фракцій, відбулася традиційна «робоча трибуна»; активісти SAT та LEA-Komitantoj обговорили свої проблеми; швидко й ефективно функціонувала виставка виробів Одеського товариства інвалідів.

Зазвичай програма SAT-конгресу включає дві тривалі, заздалегідь оголошені екскурсії. Нами були організовані: tuttaga ekskurso у Білгород-Дністровський (Л.Соломко та Г.Гехт) та duontaga — у катакомби (Олександр Грищенко з Луганська за окрему плату дуже якісно переводив на есперанто пояснення екскурсовода).

Спонтанну пішохідну екскурсію Одесою та морську прогулянку для 24 есперантистів з Югославії (на свій страх та ризик) провела Т. Попова.

До пам'ятника Заменгофа учасників конгресу провів С.Вайнблат. Рідко яке конгресне місто може похвалитися такою пам'яткою. Усі есперантисти відвезли на згадку фотографії, зроблені на його тлі.

Особливо важко було організувати зустріч учасників Конгресу із міською адміністрацією. У Маріборі мер прийняв більшість представників есперантських організацій.

Мер Аугсбурга вразив нас тим, що зібрав у Золотій залі мерії всіх (!) 170 учасників. Зворушлива мова гостинного мера і наступний «шведський стіл», а також блискучий дзеркалами, оригінальними світильниками, чудовими портретами зал залишили незабутнє враження.

В Одесі ситуація була зовсім іншою. Тільки завдяки відчайдушній наполегливості, яка сягає нахабства, Тамарі Поповій вдалося в прямому розумінні цього слова змусити О. Прокопенка виділити півгодини на прийом конгресної делегації в мерії. Оскільки в його кабінеті містилося лише 15 осіб, було запропоновано обмежити кількість представників до 13 країн.
Окрім А. Прокопенка та Т. Попової у цій зустрічі брали участь: M. Bustin (Іспанія), S. Damjanova (Болгарія), G. Opulskine (Литва), A. Prent (Британія), M. Holinger (Австрія), prezidanto de UEA K. Enderby (Австралія), V. Hulsk (Нідерланди), P. Person (Швеція), V. Cvetkova (Росія), Z.Banier (Франція), T. Kapista (Югославія), sekretario de SAT K. Barkovic ( Франція-Хорватія).

Надалі Т.Поповій на сторінках паризького друку було опубліковано "Завдання про перекладачів". На її підставі було підраховано, скільки перекладачів мало бути розташоване в цій 15-метровій кімнаті, якби кожен з них володів, крім рідної мови, однією іноземною. Їхнє число було б 78!

Після короткої бесіди з віце-мером (переклад на есперанто зробила Валерія Цвєткова) гості були запрошені Валентиною Огребчук до кафе, де відбувся дружній обід (не за рахунок мерії!).
Прогулянка Міським садом та відвідування виставки в Морській галереї ще більше покращили настрій гостей. Авторитет Одеси було врятовано!

Вечорами та у перервах між робочими засіданнями членів конгресу чекали розважальні програми. Незрячі есперантисти з есперанто-клубу «Зелений луг» порадували гостей українськими піснями та танцями.

Нас дуже врятував приїзд Рози Пєтухової з групою юних есперантистів з Пермі. Вони прикрасили своєю програмою пленарне засідання, а потім невтомно представляли своє мистецтво у вечірніх розважальних програмах конгресу. Їм було вручено скромні подарунки, а Р.Петухова нагороджена Почесною грамотою. 

Успішно функціонували есперанто-курси для початківців та бажаючих підвищити свою кваліфікацію вчителів есперанто. Їх вела талановита та приваблива Ева Боднар із Польщі. Курси завершилися іспитом та врученням дипломів міжнародного зразка.

У будинку відпочинку «Салют» Людмила Ораєвська провела концерт, ведучи насичену музичну програму двома мовами.

Чудотворова організувала Вечір іменинників. Для участі у концерті вона привела групу чарівних одеських танцівниць, була сполучною ланкою між молодими учасниками конгресу. Їхнє фото було опубліковано в Sennaciulo. Покажу.

Велику допомогу в організації конгресу надали українські есперантисти О. Войнарович, Г. Березін, Д. Цибулевський, О. Грищенко, В. Паюк, В. Станович, москвич Н. Гудсков, ленінградка В. Цвєткова.

Були цей десятиденний період і сумні події. У болгарської есперантистки в нашому безкоштовному транспорті вкрали сумочку, за 90-річним есперантистом із Лондона потрібне було око та око. До нього був приставлений студент Одеського Політехнічного Інституту (ОПІ Андрій Андрушків, який через постійне спілкування з англійцем подвоїв свій запас есперанто-слів.
Спускаючись зі сходів, зламав ребро француз Андре Легрос, і йому, за допомогою Т. Попової, довелося познайомитися з Неможливо було пояснити, чому його страхова картка не діє в Україні, лікування було проведено за рахунок ОКК.

Пляж в Аркадії виявився платним. Довелося вирішувати це питання через районну адміністрацію, і члени конгресу отримали можливість безкоштовно купатися у Чорному морі.

Все й не згадаєш.

Небувала злива пройшла 31 липня, коли майже всі гості роз'їхалися. Проводи також лягли на плечі Г. Гехта, Т. Попової, І. Чудотворової. Довелося 100 доларів сплатити прикордонникам, оскільки у сімейної пари з Парижа було прострочено візу.

Усі втомилися, були роздратовані. Недосвідченість у проведенні такого роду заходів призвела, якщо не до фінансового краху, то до пересування вістря бритви.

Але ми провели цей 71-SAT-конгрес! Як пожартував С. Вайнблат - навіть два: перший і останній.

Обговоривши результати, ОКК розлучився на літні канікули в очікуванні оцінки його діяльності світовою есперанто-громадськістю.

Тамара Попова (до п'ятиріччя від дня організації 71-SAT-конгресу в Одесі)


Бейдж участника

 

 

 

 

эффективность внедрения эсперантоПісля проведення 71-SAT-конгресу в Одесі ініціативна група одеситів, обговоривши ефективність впровадження есперанто в сучасну широку практику, дійшла висновку, що наразі це робиться з дуже низьким ККД. Для вирішення проблеми були складені diskutproponoy, kiuj estis publikігітай en Heliato № 7(46), 1999.

Далі ініціативна група розробила конкретний план реалізації цих пропозицій Esperanto-2000. Його опублікували в "Sennaciulo" (травень 2001 р.), обговорили на 73-SAT-конгресі в Москві (Росія). Було прийнято позитивну резолюцію, опубліковану надалі і в «Sennaciulo», і в «SAT-amikaro». Ініціативна група розробила детальний план впровадження есперанто у світову практику на державному рівні, який отримав назву Mesago al estraro de UEA kaj SAT і був направлений цим організаціям. Він був схвалений і увійшов окремим рядком до резолюції 74-SAT-конгресу до конгресу в Надьканіжі (Угорщина). На 75-SAT-конгресі в Аліканто (Іспанія), (на жаль, жоден із членів групи не зміг на ньому бути присутнім) про виконання резолюції з цього питання у звіті керівництвом SAT не було сказано жодного слова.
Ініціативна група: S. Vajnblat, T. Popova, L. Oraevskaja, V. Konevskih.

 

Эмблема SAT

 

SAT в Литве

 

SAT в  Москве

 

Песни об Одессе

 

Глиняный сувенир

 

 

jarlibro1999

 

Марибор

flikante

разделительная полоса

Коллекционируем флаги
посетителей этой странички:
Flag Counter

разделительная полоса

разделительная полоса

разделительная полоса

 

     
 

Є що сказати?
Не гальмуй! Коментуй


Данную страницу никто не комментировал. Вы можете стать первым.

Ваше имя:

RSS
Комментарий:

   

разделительная полоса

 

Copyright © La verda lampo . Одесса.  

Є пропозиції — пишіть: portalodessa@gmail.com