Зелёная лампа

Verda lampo - Зелена лампаразделительная полоса

Альтернативна міжнародна мова Есперанто
esperanto rusa lingvo    
:::: Головна :: Навчання ::: Відверто про есперанто ::: Віртуальний музей есперанто ::: Сторінки історії та спогади ::::
:::: Есперанто-події ::: Читальна зала ::: Практичне застосування есперанто ::: Персоналії ::::

Декларація про сутність есперантизму

(прийнята 9 серпня 1905 р. на 1 всесвітньому есперанто-конгресі)

Оскільки про сутність есперантизму багато хто має хибне уявлення, ми, нижчепідписані, представники есперантизму в різних країнах світу, які зібралися на Міжнародний есперантистський конгрес у Булонь-сюр-Мер, на пропозицію автора мови есперанто, знайшли необхідним дати таке роз'яснення:

1. Есперантизм - це прагнення поширити у всьому світі використання мови нейтральної, яка, "не нав'язуючись у внутрішнє життя народів і анітрохи не прагнучи витіснити існуючі національні мови", дала б людям різних націй можливість спілкуватися між собою, яка могла б служити миротворчою мовою суспільною. інститутів тих країн, де різні нації ворогують між собою через мову, і якою могли б бути опубліковані ті твори, які мають рівний інтерес для всіх народів. Будь-яка інша ідея чи надія, яку той чи інший есперантист пов'язує з есперантизмом, є справа суто особиста, за яку есперантизм не відповідає.

2. Оскільки в даний час жоден дослідник у світі вже не сумнівається в тому, що міжнародною мовою може бути тільки мова штучна, і так як практично всі з багатьох спроб, зроблених протягом останніх двох століть, являють собою лише теоретичні проекти, а мовою дійсно закінченою, всебічно випробуваною, цілком життєздатною і в усіх відношеннях найбільш придатною є лише одна мова, есперанто, прихильники ідеї міжнародної мови, усвідомлюючи, що теоретичний диспут ні до чого не приведе і мети можна досягти лише практичною роботою, вже давно об'єдналися навколо одного мови - есперанто - і працюють над його поширенням та збагаченням його літератури.

3. Оскільки автор мови есперанто на самому початку раз і назавжди відмовився від усіх персональних прав та привілеїв щодо цієї мови, есперанто не є нічиєю власністю ні в матеріальному, ні в моральному відношенні. Матеріальним власником мови є весь світ і кожен бажаючий може видавати або про цю мову всілякі твори, які він бажає, і використовувати мову у всіх можливих цілях; як духовні ж власники завжди розглядатимуться ті особи, які будуть визнані в есперантистському світі як кращі і найбільш талановиті письменники, які пишуть цією мовою.

4. Есперанто не має персонального законодавця і ні від кого не залежить. Погляди та твори творця есперанто, подібно до поглядів та творів будь-якого іншого есперантиста, мають характер абсолютно особистий і ні для кого не обов'язковий. Єдиними обов'язковими для всіх есперантистів основами мови есперанто є книга "Fundamento de Esperanto" (Основи есперанто), в яку ніхто не має права вносити зміни.
Якщо хтось відхилиться від правил і зразків, даних у цій книзі, він ніколи не зможе виправдатися словами: "Так бажає або радить автор есперанто". Будь-яку думку, яка не може бути виражена тим матеріалом, який знаходиться в "Основах есперанто", кожен есперантист має право висловити в тій манері, яку він визнає найточнішою, так само, як це робиться в будь-якій іншій мові. Але заради повної єдності мови есперантистам рекомендовано якомога більше наслідувати той стиль, що вироблений у творах творця есперанто, який найбільше працював над і на есперанто і краще усвідомлює його дух.

5. Есперантистом називається будь-яка людина, яка знає мову есперанто і користується нею, все одно для яких цілей вона її використовує. Приналежність до якогось есперантистського суспільства рекомендована кожному есперантисту, але не обов'язкова.


эсперантисты

эсперантисты

lernolibro

Дайджест Зелёный свет
"Зелене світло” - це дайджест публікацій сайту "Зелена лпмпа"
Жокладнише >>>>

разделительная полоса

сокращенные названия эсперанто организаций
Esperanto-скорочення

разделительная полоса

 

разделительная полоса

Колекціонуємо прапори
відвідувачів цієї сторінки:
Flag Counter

разделительная полоса

разделительная полоса

     
 

Є що сказати? Не мовчи! Коментуй::


Данную страницу никто не комментировал. Вы можете стать первым.

Ваше имя:

RSS
Комментарий:

     

разделительная полоса

 

 

Copyright © La verda lampo . Одесса.  

Есть предложения — пишите: portalodessa@gmail.com