Зелёная лампа

Verda lampo - Зелена лампа

разделительная полоса

 

Esperanto-versio

Альтернативна міжнародна мова Есперанто
esperanto rusa lingvo    
:::: Головна :: Навчання ::: Відверто про есперанто ::: Віртуальний музей есперанто ::: Сторінки історії та спогади ::::
:::: Есперанто-події ::: Читальна зала ::: Практичне застосування есперанто ::: Персоналії ::::

 

Колекціонуємо прапори
відвідувачів цієї сторінки
Flag Counter

разделительная полоса

разделительная полоса

Дайджест Зелёный свет
"Зелене світло” - це дайджест публікацій сайту "Зелена лпмпа"
Докладнише >>>>

разделительная полоса

medalo
В Україні випущено монетний знак з нейзильберу (від нього Neusilber — «нове срібло»), тобто споава міді з
нікелем (5-35%) і цинком (13-45%).
Докладніше >>>>>

разделительная полоса

Есперанто-нумізматика

monejro

Нумізматика - наука про монети та медалі. Вивчаючи їх можна відстежити історію будь-якої країни, організації. Монети та медалі показують взаємини між народами, господарський устрій та безліч інших соціальних явищ.

На жаль, серед есперантистів власна нумізматика майже не відома навіть у колі колекціонерів.

З 2014 року існує Есперанто-нумізматична асоціація (ENA) , яка видає власний ілюстрований журнал. Якщо ви бажаєте безкоштовно отримувати інтернет-версію журналу «Есперанто-нумізматика», надішліть творцю ENA Bert Boon (bert.boon@skynet.be) фразу “Mi volas aligi”.

Я пропоную вашій увазі нотатки нумізмата-любителя-початківця, які я писала для себе самої, але сьогодні ризикнула опублікувати.

Есперантські монети та медалі можна поділити на кілька груп:

1. Монети, які мають або мають реальну вартість і дозволяють придбати реальні товари

2. Пам'ятні монети, жетони, знаки різних країн, на аверсі або реверсі яких розміщені тексти або зображення, пов'язані з есперанто або есперантистами.

3. Сучасні віртуальні гроші (криптовалюта). Зв'язок з есперанто та перспективи для Есперантиди.

Монети, що володіють або мали реальну вартість

monejro spesmiloПерші есперантські гроші з'явилися ще на початку ХХ століття. Це були спесмило (еспер. Spesmilo), введені в обіг у 1907 році на пропозицію швейцарського математика та есперантолога Рене де Соссюр (фр. Rene de Saussure).
Спесмило використовувалося до Першої світової війни як розрахункова одиниця кількома британськими і швейцарськими банками, насамперед «Есперантистським чековим банком» (Cxekbanko Esperantista), заснованим у 1907 році німцем Германом Хербертом Ф. Ховелером.
Головний офіс, що знаходився в Лондоні, а також філії в Дрездені та Москві дозволяли запровадити чеки, що мають цінність, поспішило, що було дуже популярно серед есперантистської спільноти того часу.
На 30 квітня 1914 рокубанк налічував 730 рахунків у 320 містах 43 країн світу.
На жаль, банк був закритий в 1918 після смерті Ховелера, так як не знайшлося наступника, який побажав би продовжити його справу.

Однак проект був відроджений у 1927 році, коли Древес Уітердіжк та Джей Хенджел заснували Universala Spesmila Banko або Universal Spesmila Bank у голландському місті Ларен. Проте їхній банк впав у 30-х роках минулого століття.

Спесмило (букв. «тисяча спесо») складався з 10 спесценто (spescento), або 100 спесдеко (spesdeko), або 1000 спесо (speso), і прирівнювався за вартістю до 0,733 г золота, що в ті часи приблизно дорівнювало або 2? швейцарського франка, чи 2 Британських золотих шилінга,. Монета досі може бути сконвертована у золото (Kak?)

***

У 1942 році Андрео Чех та Юлія Ісбрюкер надихнувшись ідеями книги de Clarence K. Streit (прізвище вимовляється Кіршман Штрайт) Union Now * запропонували створити Всесвітню лігу есперантистів  (еспер. Universala Ligo).
* "Union nun" , була продана в кількості 300 000 примірників. У книзі пропонувалося об'єднати демократичні нації світу у федерації, які стануть ядром нового світового порядку.
Підготовча робота йшла кілька років. 16 березня 1946 року в Гаазі відбулася перша міжнародна асам.
1294 члени на зборах схвалили конституцію, однією із заявлених цілей якої був випуск валюти Steloзі стабільною, узгодженою на міжнародному рівні вартістю.
Тоді ж було оголошено, що вартість Stelo дорівнюватиме ціні стандартного буханця хліба в Нідерландах, який на той час коштував 0,25 голландського гульдену (з 1 січня 1977 року - половину гульдену)
. У перші роки свого існування (з 1945) Ліга випускала так звані преміум-купони з номіналами в стело, що мали ходіння до кінця 1950 року.
B 1959 Universala Ligo випустила дуже обмеженим тиражем монети «стело» - Stelo.
На аверсі їх була розміщена п'ятикутна зірка та номінал: 1 (бронза), 5 (латунь), 10(мідно-нікелевий сплав), кожна у кількості 10000 штук. Зліва від зірки - зображення маленької рибки (ліворуч) та жезла Гермеса-Меркурія (праворуч). Напис вгорі: "Universala Ligo", внизу - дата: "1959".

 

1 stelo
5 steloj
10 steloj
revers 1 stelo
revers 5 steloj
revers 10 steloj

Інший бік у всіх номіналів монет різний. На 1 "стело" - зображення трикутного щитка із зіркою в його центрі: на 5 "стело" - зелена куля; на 10 «стело» - потрет Л. Заменгофа (у профіль ліворуч) та напис по колу на есперанто: «Л.Заменгоф творець есперанто» (вгорі), дати - «1859-1917» (внизу). Ребро монети 5 - фрезоване

Продаж монет швидко окупив інвестиції Світової ліги. У 1965 році стало можливим випустити інші монети: цього разу із мельхіору, срібла та золота цінністю 25 стело. Вони добре продавалися.

25 stelo

На жаль, перерахованим монетам не судилося стати всесвітньою валютою.
У 1993 році Універсальна ліга була розпущена, стело також припинило існування.

***

У 2010-ті рр . на есперантистських конгресах поширювалися пластикові монети-жетони з номіналом 1, 3, 10 стело. На аверсі одностелоровий пласт монети був зображений пугач, тристелоровою — папуга, десятистелоровою — крокодил.

***

Всі перераховані вище монети (спеcмило, стело і пластикові жетони) свого часу використовувалися як платіжний засіб.

У наступні роки було зроблено ще кілька спроб випустити есперантські гроші, проте вони належать до сувенірів і не є платіжним засобом.

 

Пам'ятні монети, жетони

Наприклад:

monbiletoУ 2008 році співак Деніел Саломон разом з неофіційною есперантистською оранізацією heliko ( геліко — равлик, есп. ) заснував "Sennacia Banko" ( "Банк без національності", есп) . Цей perfomans-банк випустив банкноти номіналом 100 моно (mono — гроші, есп.).
На лицьовій стороні купюри зображений Лазар Заменгоф, на зворотному - равлик.

 

cent milo

До 150-річного ювілею Рене де Соссюра (2018) було відштамповано 1000 срібних монет номіналом 100 стело. Ці монети досі є у продажу.

 

2007 року в Україні було випущено колекційний монетний знак, присвячений В.Єрошенку

 

Василий Ерошенко >

Більше інформації Ви зможете знайти в журналах   Есперанто-нумізматичної асоціації (ENA)

Есперантська цифрова валюта

cifireca moneroНещодавно у світі з'явилися електронні гроші. Чи існує есперантська криптовалюта? Досі не існує.

Однак у 2014 році з'явилася цифрова монета Monero  (від еспер. "monero" - "монета"). Цікаво, хто з її творців (Riccardo Spagni, Francisco Cabanas та ін.) дав монеті це ім'я, чи він був есперантистом? У відкритих джерелах не знайшла інформації про це.

Так, Монеро — не Біткоїн , чия назва у всіх на слуху, проте показує стабільне зростання популярності. Сьогодні з ранку (03.03.2021) вартість 1 Монеро дорівнювала $ 229.02

     
 

Є що сказати?
Не гальмуй! Коментуй:


Данную страницу никто не комментировал. Вы можете стать первым.

Ваше имя:

RSS
Комментарий:

 
 

разделительная полоса

Copyright © La verda lampo . Одесса.  

Є пропозиції — пишіть: portalodessa@gmail.com