Зелёная лампа

Verda lampo - Зелена лампа
разделительная полоса

Альтернативна міжнародна мова Есперанто
rusa lingvo    
:::: Головна :: Навчання ::: Відверто про есперанто ::: Віртуальний музей есперанто ::: Сторінки історії та спогади ::::
:::: Есперанто-події ::: Читальна зала ::: Практичне застосування есперанто ::: Персоналії ::::

Юхим Семенович Зайдман: Як я став есперанто-продюсером

У 1974 році я повернувся до Ялти, де в цей час був вмираючий есперанто-клуб ветеранів «Mevo» (Чайка), і в 1977-му організував молодіжну есперанто-групу «TERO» (Turista Esperantista Rondo, у перекладі Коло туристів-есперантистів) , яка стала есперанто-клубом «Tero» (Земля).

эсперанто-клуб «TERO»
Молодіжний есперанто-клуб «TERO» (Ялта, 1977)

На початку перебудови клуб перейшов до міського Будинку культури та почав організовувати осінній есперанто-фестиваль «Velura sezono» (Оксамитовий сезон), перший есперанто-фестиваль на той час. Це був один із двох найпопулярніших заходів есперантистів у країні.

Другим було «Boatado» у литовському національному парку Ігналіна (похід на човнах по 30 озерах, сполучених між собою річками, у якому ялтинці часто брали участь).

BET -ign
 
лодки в связке
.
 
Молодёжная эсперанто-группа
.

Перший фестиваль " Velura  sezono " проходив у 1979 році в лісі. Збереглося фото презентації вистави «Судовий процес», режисером був юрист зі Слов'янська Геннадій Шило, згодом ректор Європейського юридичного університету у Москві. У цьому університеті мова есперанто була обов'язковим предметом.

эсперанто-ансамбль Земля Эсперанто-ансамбль "Земля"

На фестивалі приїжджали есперантисти, музиканти та глядачі з різних куточків країни, бо квитки на потяг та літак коштували недорого. Вони стали Меккою есперантистів-музикантів, там уперше з'явилися «зірки»: Володимир Сорока, Марина Короть, Жомарт Амзєєв, Наташа Берце та ін. У результаті до Ялти переїхали Володимир Сорока з Полтави та Марина Короть з Оксаною Курпековою зі Львова. До них приєднався Зорік Сафорян із Ялти. Так, при клубі «Tero» з'явився ансамбль.

 Душою ансамблю була Марина Короть. Володимир Сорока був талановитим композитором, усі його ліричні пісні на есперанто ставали хітами. Незабаром йому вдалося записати на фірмі "Мелодія" (!) диск "DESTIN'" (Доля) - за назвою центральної пісні в альбомі.

 

 

korot
Марина Короть
 

nata
Жомарт и Наташа

berce
Наташа Берце
 

сорока
Владимир Сорока (Полтава)

Диск
Диск Владимира Сороки .
рок-оперы Уэббера
Репетиция рок-оперы Уэббера "Иисус Христос — суперзвезда"
.

На фестивалях з'явилися нові автори та виконавці: Михайло Поворін, Сергій Страшненко, Анатолій Радаєв. Пам'ятаю, на одному з Boatado рано вранці ми прокинулися під звуки ангельського голосу. Це була Дайва Медзевічюте, котра стала улюбленицею фестивалів.

Але не лише співаки виступали зі сцени фестивалів. Родзинкою всіх фестивалів були ляльки режисера київського театру ляльок Сергія Єфремова та артисти Ленінградського Есперанто-театру. Це були професіонали високого класу, які показували своє мистецтво на міжнародних есперанто-конгресах.

Під час проведення ялтинського фестивалю на сходах до моря у центрі набережної вечорами збиралися учасники « Velura  sezono » із гітарами та допізна звучали пісні на есперанто.

концерт Баха
Концерт Баха в гроте "Татьяна"

Незабутнім був похід на Ай-Петрі в грот «Тетяна», в якому навіть на початку літа не тануть крижані сталактити та сталагміти. Близько 90 людей піднялися пішки Ай-Петрі, а на мотоциклі туди доставили електроорган з акумулятором.

У гроті вперше в історії Ялти відбувся концерт органної музики. Марина Короть та Оксана Курпекова виконали концерт Баха (не пам'ятаю саме який). Звістка про це з'явилася навіть у центральній газеті "Праця", але без згадки слова "есперанто". Та й сам фестиваль проходив під ім'ям «Тиждень міжнародної дружби», у ЗМІ ще діяла секретна інструкція, яка забороняє пропаганду есперанто. А це вже був 1981 рік. Після концерту у гроті поряд на галявині пройшов великий концерт.

Тоді з'явилася рок-опера Веббера «Ісус Христос — суперзірка» і я переклав на есперанто кілька арій, які потім показав у вигляді постановки на молодіжних есперанто-таборах у Києві та Дагестані. Щоправда, у Києві презентація не була дозволена, вважалося, що це пропаганда релігії. Але ми влаштували негласний показ у лісі.

Тоді ж я написав комедію у віршах «Кримська легенда», яка пройшла більше 10 разів на різних есперанто-зустрічах, навіть у Києві та Вірменії без моєї участі.

  

Читати далі — Як я поринув у світ авторської пісні

Повернутись до змісту

 

 

     

разделительная полоса

Колекціонуємо прапори
відвідувачів цієї сторінки:
Flag Counter

разделительная полоса

Є що сказати?
Не гальмуй! Коментуй:


Данную страницу никто не комментировал. Вы можете стать первым.

Ваше имя:

RSS
Комментарий:

  Є пропозиції — пишіть: portalodessa@gmail.com
 

разделительная полоса