Зелёная лампа

Verda lampo - Зелена лампа
разделительная полоса

Альтернативна міжнародна мова Есперанто
esperanto rusa lingvo    
:::: Головна :: Навчання ::: Відверто про есперанто ::: Віртуальний музей есперанто ::: Сторінки історії та спогади ::::
:::: Есперанто-події ::: Читальна зала ::: Практичне застосування есперанто ::: Персоналії ::::

 

разделительная полоса

Колекціонуємо прапори
відвідувачів цієї сторінки:
Flag Counter

разделительная полоса

Дайджест Зелёный свет
"Зелене світло” - це дайджест публікацій сайту "Зелена лпмпа"
Докладнише >>>>

разделительная полоса

 

Холм Микола Юхимович (1897-1937)

Холм - життєписЗ досьє:
Уродженець м. Москви, російська, громадянин СРСР, освіта вища, лікар, безпартійний, служив у РСЧА з перервами 1918-22 р.р. та з 1931 по 1935 р.р. фельдшером та лікарем.
Був доцентом, мав праці.
В есперантському русі брав участь із 1916 року, у САТ складався з 1923-25.
У 1928-30 роках читав лекції в Одесі з радіо.
Був головою Одеського міського комітету есперантистів у 1935-1936 р.р.
Заарештований на робочому місці 7 серпня 1937 року. Розстріляно 24 листопада 1937 р.

З досьє: «Одного разу, приблизно через два місяці після арешту чоловіка я отримала (арештований) від чоловіка з в'язниці брудна білизна з багатими плямами крові. В одній латці на білизні я виявила записку: «Прокурору СРСР Вишинському. Під впливом погроз та тортур в Одеському НКВС змусили мене підписати вирок, що я перебуваю у контрреволюційній організації. Я в ній ніколи не був, я не порушував закони конституції. Врятуйте».
Моя мама категорически возражала против того, чтобы отправить эту записку Прокурору СССР. Я хотела везти сама эту записку в Москву, но мать возражала, спрятала записку и сказала, чтобы я ни в коем случае не ехала в Москву, а то и меня там арестуют, как арестовывают многих. Я не поехала. Но всё же позднее без ведома мамы я послала эту записку прокурору СССР по почте, но никакого ответа не получила» - З.Фоменко (Холм) — 27.02.1960.

Моя мама категорично заперечувала проти відправлення цієї записки Прокурору СРСР. Я хотіла везти сама цю записку до Москви, але мати заперечувала, сховала записку і сказала, щоб я в жодному разі не їхала до Москви, а то й мене там заарештують, як заарештовують багатьох. Я не поїхала. Але все ж таки пізніше без відома мами я надіслала цю записку прокурору СРСР поштою, але жодної відповіді не отримала» - З.Фоменко (Холм) — 27.02.1960.

«Чоловік вивчав мову есперанто і не тільки вивчав, а й володів ним досконало, чоловік мене навчав цій мові і говорив, що це міжнародна мови, якою можуть люди легко пояснюватися. За мовою есперанто чоловік мав лише одну книгу — підручник, яку було вилучено лише з моїм арештом. Жодної іншої літератури з есперанто у чоловіка не було, ні з ким листування з цієї мови чоловік не вів». - 27.02.1960.

Чому ж були заарештовані і розстріляні саме ці есперантисти? :
Георгій Петрович Бочарів, Веніамін Вікторович Воздвиженський , Всеволод Павлович Іванов (L .Ivn), Євген Едуардович Пиль , Володимир Григорович Сутковий, Микола Юхимович Холм .

З одержаним від СБУ досьє
ознайомилася та зробила виписки

Михно Т.М. (Sageto)
Я цікавлюся історією есперантського руху в Російській імперії та Радянській Союзі, намагаюся зібрати інформацію про есперантистів того часу. Ах, які були люди!

 

     
 

Є що сказати?
Не гальмуй! Коментуй:

 
 

разделительная полоса

Copyright © La verda lampo . Одесса.  

Є пропозиції — пишіть: portalodessa@gmail.com